Roczne rozliczenie podatkowe dotyczy wszystkich polskich podatników. Niezależnie od tego czy jesteśmy przedsiębiorcami, czy też nie prowadzimy działalności gospodarczej, ważne jest, aby w określonym terminie rozliczyć się z fiskusem. Jest to obowiązek, który nadal sprawia wielu osobom niemały kłopot. Problemem może być samo wypełnienie rozliczenia rocznego, ale też i wybór odpowiedniego formularza. Dodatkową komplikacją może być też zmiana przepisów podatkowych, a wiąże się z tym dylemat – co może być ulgą podatkową i na jakich zasadach? Kiedy ma zastosowanie kwota wolna od podatku? Jaką stawkę podatku zastosować? Niektóre kwestie na pewno będą wymagały konsultacji z biurem rachunkowym.
W niniejszym wpisie natomiast postaram się przybliżyć jedną z wymienionych wyżej kwestii – jaki rodzaj formularza będzie dla Nas odpowiedni?
Wybierając odpowiedni formularz należy zadać sobie podstawowe pytanie: na jakich zasadach rozliczamy się z podatku dochodowego (forma opodatkowania) oraz czy prowadzimy działalność gospodarczą?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28/28A
W tym przypadku, rozliczeniu podlega przychód uzyskany w danym roku, który opodatkowany jest według zasad zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych i dotyczy on umów najmu, podnajmu, dzierżawy (w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz w przypadku osób prowadzących działalność – dla osób, które wybrały taką formę opodatkowania. Właściwym dla tych osób jest formularz PIT-28, który wysyła się w terminie do końca kwietnia kolejnego roku po zakończeniu danego roku podatkowego. W tym zeznaniu zawieramy tylko przychody objęte ryczałtem. Pozostałe przychody, np. z pracy na etacie czy z umowy zlecenia, powinno się uwzględnić w innym formularzu, np. PIT-37.
Warto wspomnieć, że wybór ryczałtu jako formy opodatkowania nie daje możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Nie skorzystamy też z ulgi na dzieci. Brak jest także kwoty wolnej od podatku.
Zasady ogólne – skala podatkowa – PIT-36, PIT-37
Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej (12% oraz 32%), mogą wybrać jeden z dwóch podstawowych formularzy – PIT-36 lub PIT-37. Zeznanie PIT-36 dotyczy, w uproszczeniu, osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy wybrali formę opodatkowania na zasadach ogólnych. Formularz ten wysyła się w terminie do końca kwietnia kolejnego roku po zakończeniu danego roku podatkowego. W tym zeznaniu podatkowym można rozliczyć także inne źródła przychodów, takie jak np. umowa na etacie, umowa zlecenia lub o dzieło.
Dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej odpowiedni jest formularz PIT-37. To tutaj rozliczyć można umowę o pracę, zlecenie, umowę o dzieło, emeryturę, rentę czy stypendium.
Warto nadmienić, że wybór skali podatkowej daje możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy też skorzystać z ulgi na dzieci.
Podatek liniowy – PIT-36L
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz wybrania formy opodatkowania, jaką jest podatek liniowy (19%), wypełnić należy formularz PIT-36L. W przypadku tego formularza, rozliczymy tylko i wyłącznie przychody z działalności, nie rozliczymy natomiast umowy o pracę, do czego potrzebny jest inny formularz (PIT-37). PIT-36L wysyłamy również do końca kwietnia kolejnego roku po zakończeniu danego roku podatkowego. Wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania skutkuje tym, iż nie możemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie skorzystamy też z ulgi na dzieci. Brak jest możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku.
Karta podatkowa – PIT-16A
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozliczania się na zasadach karty podatkowej, właściwym formularzem zeznania podatkowego będzie PIT-16A. W przypadku tej formy opodatkowania płacony jest podatek w stałej wysokości miesięcznej, bez względu na wysokość dochodów. Znaczenie ma tu natomiast ilość pracowników oraz wielkość miejscowości, w której prowadzimy działalność gospodarczą. PIT-16A wysyłamy do końca lutego kolejnego roku po zakończeniu danego roku podatkowego.
W przypadku tego formularza, rozliczymy tylko i wyłącznie przychody rozliczanych na zasadach karty podatkowej, nie rozliczymy tutaj natomiast umowy o pracę, do czego potrzebny jest inny formularz (PIT-37)
Załączniki – nieodłączna część składowa rocznego zeznania podatkowego
Bardzo ważną częścią składową rocznego rozliczenia podatkowego są załączniki, które bardzo często są niezbędne. Przykładowe załączniki to:
PIT-37 – PIT/O, certyfikat rezydencji, PIT-2K, PIT/D
PIT-36 – PIT/B, PIT/BR, PIT/DS, PIT/IP, SSE-R, PIT/SE, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/MIT, PIT/WZ, PIT/PM, PIT/NZI, certyfikat rezydencji
Warto zwrócić tutaj uwagę na załącznik PIT/B, składany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Jak można zauważyć, mnogość rodzajów poszczególnych zeznań rocznych wraz z załącznikami nie ułatwia corocznego rozliczenia się z fiskusem. Kluczowe w tym celu jest jednak określenie właściwej w naszym przypadku formy opodatkowania. Podejmując próbę rozliczenia warto zgromadzić też wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak informacje uzyskane z zakładu pracy (PIT-11), ZUS lub KRUS (PIT-11A, PIT40A) za dany rok podatkowy. Warto także skorzystać z usługi Twój e-PIT, dzięki której możemy zapoznać się z wstępnie już wypełnionym dla Nas zeznaniem rocznym, sporządzonym przez Ministerstwo Finansów. Jeśli pomimo wszystko jednak nadal wystąpiłyby wątpliwości co do rozliczenia, zawsze warto skonsultować się z odpowiednim biurem rachunkowym, które pomoże Nam rozwikłać wszelkie problemy podatkowe.